Rozpoczynamy Wielki Tydzień męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego.

 

Dziś o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 

W poniedziałek w naszej parafii spowiedź wielkopostna, rano od 8.00 do 9.30 i popołudniu od 16.00 do 18.00.

 

W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

 

W środę nabożeństwo do MB nieustającej Pomocy o godz. 17.30.

 

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00.

 

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela.

 

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 8.00.

O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.

Tego dnia zachęcam do indywidualnego odprawienia Drogi Krzyżowej, chodząc od stacji do stacji. Można za to zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego i odśpiewamy Gorzkie Żale.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 24.00. Strażaków zapraszam do trzymania warty przy grobie.

 

Przed Liturgią Męki Pańskiej poświęcimy przed kościołem nowy krzyż misyjny. Po wyjściu z kościoła podejdźmy do niego, aby oddać mu cześć.

 

Ofiary składane tego dnia na tacę oraz przy adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 

W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 8.00.

 

Święcenie pokarmów przed kościołem co pół godziny od 9.00 do 13.00.

 

Świętowanie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Rozpocznie się ona od poświęcenia ognia przed kościołem. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszam wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Przyjdźmy ze świecami na odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Na zakończenie liturgii wyruszymy z procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Zapraszam asystę procesyjną, ale też niech będzie nas jak najwięcej, byśmy radosne Alleluja zanieśli do naszych domów.

 

Przed procesją rezurekcyjną poświęcimy nowy baldachim zakupiony za pozostałą część ofiar złożonych na renowację figury św. Barbary i chorągwi górniczej. Rada Parafialna dysponująca tymi pieniędzmi przekazała na baldachim 3750 zł.

 

W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną zmieniamy czas przesuwając wskazówki zegara o godzinę do przodu.

 

Bóg zapłać za porządki w kościele i ofiarę na kwiaty Dzielnicy Podlesie. Sprzątali: Sabina Rucka, Zofia Lech, Basia Michałowska, Maria Warchoł, Halina Jaros, Monika Jaros, Wiesława Lelito, Marta Lelito.

W tym tygodniu troskę o kościół powierzam Dzielnicy Podbagnie i Wiślana.    

O porządki bardzo prosimy w czwartek od godz. 9.00. 

 

Zachęcam do nabycia prasy katolickiej.

 

  

Ks. Piotr Sobala

      Proboszcz