Rozpoczynamy Wielki Tydzień męki, śmierci i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego.

 

W środę Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 18.30.

 

Próby przed bierzmowaniem będą w poniedziałek i środę po mszy św. wieczornej.

 

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00.

 

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela.

 

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 8.00. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Tego dnia zachęcam do indywidualnego odprawienia Drogi Krzyżowej, chodząc od stacji do stacji. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00.

 

Ofiary składane tego dnia na tacę oraz przy adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 

W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 8.00.

 

Święcenie pokarmów przed kościołem co pół godziny od 9.00 do 13.00.

 

W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszam wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Przyjdźmy ze świecami na odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Na zakończenie liturgii wyruszymy z procesją rezurekcyjną.

 

Bóg zapłać Dzielnicy Piaski za porządki w kościele i ofiarę na kwiaty. Sprzątali: Barbara Parzymięso, Józefa Kosowska, Elżbieta Fuczek, Zofia Klimara, Józefa Wierzba, Ewelina Kaszuba, Małgorzata Wanat, Iwona Drabiec, Alicja Nędza. W tym tygodniu troskę o kościół powierzam dzielnicy Kościelna i Do Bębenek. O sprzątanie proszę w środę o godz. 8.00.

Bardzo dziękuje panom, którzy przycięli wszystkie drzewa przy kościele: Konradowi Szafranowi, Andrzejowi Grabowskiemu, Grzegorzowi Grabowskiemu, Łukaszowi Grabowskiemu, Dominikowi Jarosowi, Stanisławowi Sarnie, Andrzejowi Włodarzowi, Rafałowi Osadzińskiemu, Wiesławowi Kuchcie, Mieczysławowi Nędzy, Janowi Pająkowi, Mariuszowi Tatarowi, Laszkowi Tarabuła.

Dziękuję również za uporządkowanie całego terenu po przycince drzew. Pracowali: Kazimiera Pająk, Barbara Lelito, Barbara Paliwoda, Zofia Kosowska, Zbigniew Kosowski, Elżbieta Fuczek, Wiesława Wróblewska, Grażyna Wierzbic, Jadwiga Kusior, Alina Kosowska, Barbara Parzymięso, Teresa Brzeźniak, Katarzyna Boba, Bogusława Mucha.

Dziękuję również p. Janowi Jarosowi za pospawanie poręczy przy głównym wejściu do kościoła. Po świętach kiedy tylko pogoda pozwoli, będziemy musieli naprawić odwodnienie kościoła, zrobić odpływy i wymienić wszystkie dolne części rynien – wszystkie są dziurawe i woda leje się po fundamentach. Podjęli się tego p. Mieczysław Nędza i Jan Pająk. Jeśli ktoś mógłby pomóc to proszę skontaktować się z panami.

 

Za ławkami do nabycia Niedziela, Gość Niedzielny.

 

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wszelkich łask, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej.

 

 

Ks. Piotr Sobala

      Proboszcz