Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Ponieważ w tym roku nie przeżywamy rekolekcji wielkopostnych w kościele, bardzo proszę, aby sięgnąć po Słowo Boże poświęcając czas na czytanie Pisma Świętego, albo skorzystać z rekolekcji w internecie.
TVP3 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek) będzie transmitować nauki rekolekcyjne o godz. 20.40, zaraz po transmisji Mszy św. z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut.
Przypominam, że do dnia 29 marca udzielona jest dyspensa od uczestnictwa we mszy św. w kościele, ale należy uczestniczyć w mszach św. transmitowanych w mediach.
Zgodnie z zaleceniami w tym roku nie będzie też w parafiach całodniowej spowiedzi wielkopostnej. W związku z tym bardzo proszę, aby skorzystać z sakramentu pojednania pół godziny przed codzienną mszą św. Bardzo proszę by nie odkładać spowiedzi na ostatni czas.

We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

W najbliższą środę będziemy przeżywali uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.
Pamiętajmy tego dnia o modlitwie za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione.

Za ławkami z tyłu kościoła do nabycia Gość Niedzielny i Źródło. Niech nabycie prasy katolickiej będzie dobrym sposobem na pogłębianie wiary w tym trudnym czasie. Pieniądze za gazety proszę wrzucać do skarbony obok stolika.

Ks. Piotr Sobala
Proboszcz