Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

Dyspensa od uczestniczenia we mszy św. obowiązuje aż do odwołania. Mimo tych trudności przeżyjmy Wielki Tydzień jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez uczestniczenie w transmitowanych uroczystościach i czytanie Pisma Świętego.

Jeżeli ktoś nie mógł przystąpić do sakramentu spowiedzi, to bardzo proszę, aby wzbudził w sobie akt żalu doskonałego i przyjął duchowo komunię św.

Z racji sanitarnych w liturgii może uczestniczyć 5 osób. Dlatego proszę, aby we mszach św. uczestniczyli ci, którzy ją zamówili.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Msza Święta w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Ofiarujmy go w intencji ustania epidemii i za nasze zdrowie.
Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o ograniczeniu liczby przebywających w kościele do 5 osób jednocześnie. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w tym roku w domach. Obrzęd błogosławienia pokarmów jest na stronie internetowej.

W sobotni wieczór o godz. 18.00 rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Na zakończenie wewnątrz kościoła przejdzie procesja rezurekcyjna w czasie której udzielę błogosławieństwa całej miejscowości co obwieszczą bijące dzwony.

Bóg zapłać za ofiary wpłacone na konto parafii. Również msze św. można potwierdzać przelewem na konto parafii – w tytule przelewu proszę dopisać datę i godzinę mszy św. oraz intencję.

Ks. Piotr Sobala
Proboszcz